Lastik Ebatları Nedir? Ne Anlama Gelir?

Lastik Ebatları Nedir? Ne Anlama Gelir?
Araba kullanımında oldukça önemli bir husus olan oto lastik ebatları konusu ile ilgili kafamızda pek çok soru işareti var. Özellikle lastik üzerindeki yazılar ve sayıların anlamını bir çoğumuz merak edebilir. Bu yazılar ve sayılar ilk bakıldığında kafa karıştırıcı ve anlaşılmaz gelebilir. Fakat aracımızın sahip olduğu lastikler hakkında pek çok bilgiye bu yazı ve sayıları doğru okuyarak ulaşabiliriz. Dolayısıyla bu yazıda oto lastik ebatlarının ne anlama geldiğinin anlaşılması için lastiklerdeki yazı ve sayıların okunuşu hakkında bilgi verilecektir.

Oto lastik ebatları, lastiğin üzerindeki yazıları doğru bir biçimde okunduğunda anlaşılabilmektedir. Burada sayılar ve birtakım harfler bulunmaktadır. Bu sayı ve harfler lastiğin ebadını yani ölçüsünü, genişliğini, yüksekliğini, taşıyabileceği yük miktarını ve hız sınıfını göstermektedir. Örneğin lastik üzerinde yazılı olan “175 65 S 14 99 T” ifadesi lastik hakkında tüm bilgiyi içermektedir.

175 ifadesi, lastiğin taban genişliğini belirtmektedir ve ölçü birimi milimetre üzerindendir. 65 ifadesi, yanak yüksekliğinin lastiğin taban genişliğine oranını yüzde cinsinden gösterir. S ifadesi, lastiğin tipini belirlerken 14 ifadesi, lastiğin iç çapını gösterir. 99 sayısı, lastiğin yük sınıfını gösterir ve yük sınıfı 99 olan bir lastiğin taşıyabileceği yük miktarı 775 kilogramdır. T harfi ise lastiğin hız sınıfını belirtmektedir. Dolayısıyla bir oto lastiğin ebadını anlayabilmek için lastik üzerinde bulunan her bir harf ve sayının anlamını bilmek ve okumak gerekmektedir.

Lastik üzerinde bulunan bazı kabartma çizgilerin ne anlam ifade ettiği oto lastik ebadını anlamanın dışında lastiğin ne derece yıprandığını anlamak açısından önem arz etmektedir. Lastik belirli bir kullanım sonrasında aşınır. Aşındığında ise lastiğin diş yüksekliği bu kabartma çizgisine yaklaşır. Bu durum da kullanılan lastiğin artık güvenli olmadığını gösteren bir ifadedir. Lastiğin üzerinde bulunan diş yüksekliği genellikle 7 mm’dir. Fakat bu yükseklik aşınıp 2 mm’ye düşerse lastik güvenli olmaktan çıkar ve tehlike oluşturmaya başlar.   Kısacası oto lastik ebadını anlamak ve de daha güvenli bir sürüş yaşamak için lastik üzerinde bulunun yazıları iyi okumak önemlidir. Oto lastik ebatları lastik üzerindeki sayı ve harflerin ifade ettikleri niteliklere göre değişiklik göstermelerinin yanı sıra daha iyi veya daha kötü bir lastik olarak sınıflandırmaya da yardımcı olurlar.


Whatsapp Telefon